Меню
Газ для дому Онлайн
Простий додаток для контролю постачання газу для вашої оселі
Повернутись до всіх статей

Правила встановлення лічильників електроенергії

22.10.2020

Встановлення приладу обліку електроенергії — це обов'язковий процес, який передбачений Законом України «Про електроенергетику». А ось який конкретно лічильник встановлювати — це вибір кожної людини.

Встановлення приладу обліку електроенергії — це обов'язковий процес, який передбачений Законом України «Про електроенергетику». А ось який конкретно лічильник встановлювати — це вибір кожної людини.

На сьогодні в Україні крім звичайного лічильника можна встановити більш економічний — багатозонний. Так, двозонний прилад дозволить заощадити до 50%, а тризонний — до 60%, при тому ж рівні споживання електроенергії.

Секрет багатозонних лічильників криється в різних коефіцієнтах, які застосовуються до вашого діючого тарифу в різний час доби. Тобто за той же обсяг енергії ви платите різну кількість грошей.

У цій статті ми розглянемо, в яких випадках встановлювати багатотарифні лічильники дійсно вигідно, де їх вигідніше купувати і як правильно встановити.

З однозонним лічильником усе зрозуміло — оплата проводиться за стандартним тарифом у будь-який час доби. До нього не застосовуються жодні коефіцієнти.

Використовуючи двозонний прилад обліку, з 23:00 до 7:00 ви будете платити за світло тільки 50%, а в решту частину доби — за стандартним тарифом.

У випадку з тризонним лічильником добове споживання ділиться на три частини, до кожної з яких застосовується свій коефіцієнт:

Перед встановленням багатозонного лічильника слід проаналізувати власний спосіб життя, щоб зрозуміти, наскільки швидко він окупиться. Більш детально це питання розглянуто наприкінці статті.

Повернемося до лічильника, адже купувати його доведеться за власний кошт. Це можна зробити безпосередньо у виробника або в обленерго. Зазвичай в обленерго вартість дещо вища.

Тут важливо розповісти про один нюанс, а точніше — про можливість заощадити.

Справа у тому, що зараз в Україні діє урядова програма енергомодернізації «Теплі кредити», по якій можна повернути 35% від вартості багатозонного електролічильника. Тобто, якщо ви заплатили за прилад 3200 грн, держава компенсує 1120 грн. Ці гроші не потрібно повертати. Таким способом уряд допомагає українцям заощаджувати і використовувати енергоресурси більш раціонально.

Правила встановлення лічильника електроенергії регламентовані Правилами улаштування електроустановок (ПУЕ), затвердженим постановою Кабміну №1357 від 26 липня 1999 року.

Перш за все перед тим, як займатися безпосередньою установкою лічильника, його треба здати в обленерго для перевірки вхідного контролю. Це стандартна процедура, яка дозволяє визначити правильність роботи приладу.

Наступний етап — написання заяви на заміну лічильника, яка також подається в обленерго. Після цього вам буде виділений відповідальний співробітник, який проведе розпломбування старого й опломбування нового лічильника, а також видасть Акт встановлення лічильника електроенергії після закінчення робіт.

Монтаж приладу обліку електроенергії можна виконати самостійно або залучити кваліфікованого фахівця. Якщо встановлення буде виконуватися в квартирі, можна звернутися в ЖЕК або ОСББ, щоб ті надали штатного електрика.

При самостійній установці варто пам'ятати про стандартні правила монтажу, які детально описані в ПУЕ:

Порядок встановлення двозонних лічильників трохи відрізняється від установки звичайних приладів обліку.

Після покупки багатотарифний лічильник потрібно додатково запрограмувати, щоб він почав підраховувати спожиту електроенергію по декількох зонах. Це можна зробити в обленерго, притому повністю безкоштовно. Після завершення процедури ви отримуєте на руки протокол параметризації.

Довідка: відповідно до чинного Порядку інформування про встановлення лічильника, в обленерго зобов'язані прийняти лічильник, куплений у приватних магазинах, і виконати його параметризацію протягом 3 днів для міста і 5 днів для сіл.

Далі, як і у випадку зі звичайним лічильником, необхідно написати заяву в обленерго на заміну приладу обліку.

Після монтажу та отримання Акту встановлення лічильника необхідно звернутися в електророзподільчу компанію для переукладення договору поставки, щоб перейти на багатозонне споживання.

На цьому все. Встановлення двотарифного лічильника закінчене, і ви можете почати заощаджувати.

Щоб інвестиції окупилися якомога швидше, потрібно зосередити основні витрати електроенергії на нічний період, коли споживання найдешевше. Для цього потрібно розуміти, на що світла витрачається найбільше:

Бажано максимально перенести роботу цих приладів на ніч.

Існують загальні підрахунки окупності багатотарифного лічильника в залежності від споживаної за місяць електроенергії. Зрозуміло, що вони приблизні, але все ж дають деякий орієнтир:

Обсяг споживання за місяць

Термін окупності

100 кВт⋅год

5 років

200 кВт⋅год

3 роки

300 кВт⋅год

1 рік і 8 місяців

400 кВт⋅год

1 рік і 3 місяці

500 кВт⋅год

11 місяців

У будь-якому випадку встановлення двозонного лічильника окупиться, адже він монтується не на один рік.


Підпишіться на новини від MEGAWATT

та отримуйте найсвіжіші новини першими

Більше новин
Created by OwlWeb Team & BookKeeper SaaS LLC